Koalícia odmietla zmeniť vlastenecký zákon

5.11.2010 – Štátne symboly v každej triede budú naďalej povinné, rovnako ako výchova k vlastenectvu v školských osnovách. Časti koalície sa nepodarilo dostať zrušenie vlasteneckého zákona, prijatého Ficovou vládou, ani do druhého čítania. Šesť poslancov z SDKÚ a KDH zahlasovalo za návrh Branislava Ondruša (Smer), aby sa o novele nerokovalo.

Premiérka Iveta Radičová považuje zmenu Ficovho vlastenectva za potrebnú. Mohol by ju podľa nej navrhnúť príslušný minister. „Otvoríme určite túto tému na vláde,“ povedala po tom, čo vo štvrtok poslanci zastavili novelu OKS (klub Mostu), ku ktorej sa pripojil Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí (klub SaS) a Miroslav Beblavý z SDKÚ.

„Viem, že mnohé školy majú ešte dodnes elementárne finančné problémy zakúpiť tieto symboly. Pokiaľ by prišlo k novele tohto zákona, aby na jednom dôstojnom mieste v dôstojnom vyjadrení boli tieto symboly umiestnené, nemyslím si, že je to niečo, čo ohrozuje budovanie a pestovanie vlasteneckého citu,“ uviedla Radičová.

Klub SDKÚ však s názorom premiérky nesúhlasí. Na hlasovanie dostal voľnú ruku. Predseda klubu Jozef Mikuš tvrdí, že so zákonom o štátnych symboloch, cez ktorý bývalá vládna koalícia pred voľbami uzákonila povinné vlastenectvo, problém nemajú. Ako opozícia vraj kritizovali len vlastenecký zákon pripravený v SNS. Ten prezident po mohutných protestoch verejnosti nepodpísal, premiér Fico potom predložil miernejšiu verziu.

SDKÚ ani KDH však vtedy na hlasovaní o Ficovej novele neboli, čím dali podľa Ondreja Dostála z OKS najavo, že sa na takom niečom nemienia podieľať. Koaličným partnerom pripomenul, že povinné vlastenectvo, zákaz dvojakého občianstva, jazykový zákon s pokutami či právo na odpoveď v tlačovom zákone, ktoré zaviedla Ficova vláda, pred voľbami kritizovali a sľubovali, že to napravia.

„Som sklamaný z tohto postoja vládnej koalície. Dnešné hlasovanie je iba jedným z jeho prejavov… Po tomto hlasovaní sa ja cítim o niečo slobodnejší ako predtým,“ dodal Dostál. Jeho OKS nedávno uviedla, že ak Dobroslav Trnka zostane vďaka SDKÚ generálnym prokurátorom, štyria poslanci v klube Mostu sa nebudú cítiť viazaní koaličnými dohodami, iba programom vlády. K „slobode“ rozhodovania ich však posúva aj prekvapujúce konanie koalície v rozpore s tým, čo avizovala pred voľbami.

In: http://spravy.pravda.sk/domace/clanok/168353-koalicia-odmietla-zmenit-vlastenecky-zakon/