MAINESTREAM UŽ PODSÚVA MOŽNÝCH VRAHOV NEMCOVA

V tomto blogu analyzujem prvé výstupy mediálneho mainstreamu bezprostredne po vražde Borisa Nemcova a pýtam sa, či to, čo (okolnosti, zámer, motív, v koho prospech) zabilo Nemcova nie je dôležitejšie ako kto (páchateľ, vykonávateľ zločinu). Znepokojuje ma priveľa povrchových a prvoplánových náhod zapadajúcich do seba, ktoré majú na niekoho ukázať nie prstom, ale manipuláciami verejnej mienky a najmä asociáciami mysle.

Akékoľvek vraždy, vrátane politických, sú odsúdeniahodný zločin! Ale, čo alebo kto sa skrýva za zabitím Borisa Nemcova je predmetom mediálnych stratégií, špekulácií aj manipulácií. Nielen diskusií na sociálnych sieťach, ale aj mainstreamových médií pod americkou taktovkou. Všetci sa snažia buď priamo, ale častejšie podprahovo podsunúť verejnosti rezultát o motíve, čiže, kto stojí za násilnou smrťou ruského opozičného politika? A tak sa pýtam, komu najviac deň pred „ruským majdanom“ vyhovovalo, aby sa masy pohli podľa osvedčeného scenára farebných revolúcií? Dejiny poznajú mnoho prípadov, kedy má mŕtvy hrdina väčšiu hodnotu ako živý rebel. A tak sa najskôr zamýšľam nad prvými správami a podsúvanými asociatívnymi prepojeniami. Pravda zrejme vyplýva podstatne neskôr, ak vôbec. Pri jej hľadaní je však dôležitý smer pátrania. Inak zablúdime a zabudneme.

Lenže ja nie som ovca. Preto sa pýtam, či ukrajinský prezident Porošensko mal byť náhodou blízkym priateľom nebohého Nemcova, ostrého kritika ruského prezidenta? Na moste náhodou vedľa neho kráčala práve mladá ukrajinská priateľka, aby sa v správach objavila jej národnosť a v mysli ľudí zafixovala táto kľúčová informácia (o podprahovom motíve). Úplne náhodou z ôsmych rán ju ani jedna netrafila, ani len nezranila, hoci išli vedľa seba a strieľalo sa z idúceho auta a v noci. Náhodou sa totiž pred polnocou pešo prechádzali na stále rušnom moste, ktorý bol len náhodou blízko Kremľa, aby sa táto účelová spojitosť opäť objavila v titulkoch všetkých globálnych médií a svetová verejnosť si to okamžite s niečím a niekým spojila. Pre americkú agentúru AP totiž úplne náhodou ukrajinský prezident označil svojho nebohého priateľa za „most“ medzi oboma krajinami. Náhodou bol totiž zastrelený ostrým kritikom šéfa Kremľa. To, že ho zavraždili práve blízko Kremľa zdôraznil aj  titulok správy TASR. Úplnou náhodou tento organizátor pouličných protestov našiel smrť symbolicky, kde inde ako na ulici. A len náhodou pár hodín predtým v neznámom rádiu tento známy disident a bývalý vicepremiér, ktorý sa stretol aj s Obamom, rozprával o zlej „vražednej a agresívnej“ Putinovej politike voči Ukrajine. (a úplne náhodou sa toto nové rádio stane novým symbolom a priestorom odporu proti zlému režimu a úplne náhodou získa veľkú sledovanosť, lebo jeden „vojak“ zomrel a ďalší sú pripravení ?!)

A koliesko sa môže točiť ďalej: Úplne náhodou niekto povedal, že zavraždený mal pripravovať záhadnú správu o účasti Ruska v ukrajinskom konflikte. A tak ukrajinský prezident Porošensko bude opakovane zdôrazňovať svoj vzťah k Nemcovovi – ostrému kritikovi ruského prezidenta a médiá budú ukazovať fotografiu, na ktorej Nemcov nielen drží v ruke červenú zástavu, ale dôležitejšie je pozadie s obrovskou ukrajinskou vlajkou… a takto to môže ísť dokola a donekonečna, aby sa podhodené obvinenia pevne zafixovali v hlavách ľudí. Asi tak ako predtým, kto mal zostreliť dopravné malajzijské lietadlo nad ukrajinským územím… Dúfajme len, že existujúce kamerové záznamy niekto nebude ignorovať rovnako ako odignoroval satelitný záznam o strieľajúcej ukrajinskej stíhačke na civilné dopravné lietadlo letiace presne v koridore zostreleného malajzijského spoja.

Každá smrť človeka je odsúdeniahodná, len akosi priveľa ľudí – na bojisku i na verejnosti – už zomrelo a zomiera na to, aby ukrajinský majdanovský režim presvedčil svet o svojej svetlej, čistej pravde a o tom druhom, zlom Rusku, ktoré má akože vraždiť nielen tých zlých Ukrajincov, ale už aj dobrých Rusov. A nielen vonku, ale už aj doma. Zvonku sa totiž nijaký režim nezvráti, tobôž ruský.  Ukrajina ani NATO nemajú prostriedky, aby Putina porazili vo vojne. Môžu to len domáci. Takže ďalšie kolo studeno-horúcej vojny o zmenu režimu a ovládnutie sveta sa práve začalo. Ľudia našťastie  môžu slobodne a nezávisle rozmýšľať a nielen konzumovať informačné predžuté polotovary a nechať sa manipulovať. To je tá dobrá správa v tomto zlom svete a naše šťastie v nešťastí. Vrátane Nemcovovej obeti. Lebo mŕtvy martýr je ešte väčšia a nesmrteľná zbraň ako žijúci a starnúci odbojár. Takže sa pýtam: V koho prospech sa udialo toto nešťastie? Teda, čo a prečo zabilo Nemcova?