Médiá píšu

R.RAFAJ: Slovensko by nemalo podporovať ekonomické sankcie voči Rusku
Bratislava 16. mája 2014 (TASR) - Slovenská republika by mala namiesto podporovania ekonomických sankcií Európskej únie (EÚ) voči Rusku viac myslieť na svoje národno-štátne záujmy a vplývať na mierové riešenia ukrajinskej krízy, ktorá je vnútornou záležitosťou nášho východného suseda. Pre TASR to uviedol prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj.
Senát v USA schválil pozmenený Vlastenecký zákon
WASHINGTON 1. marca 2006 (SITA/AFP) - Horná komora amerického Kongresu Senát v stredu presvedčivou väčšinou schválila pozmenený text protiteroristického Vlasteneckého zákona. Návrh v stočlennom Senáte podporilo 95 zákonodarcov, štyria boli proti. Podľa väčšiny senátorov schválený text zohľadnil pripomienky kritikov, podľa ktorých zákon predstavoval hrozbu neprimeraného obmedzenia občianskych slobôd.
Vlastenecký zákon v parlamente
14. novembra 2009 (SITA) – Návrh zákona na podporu vlastenectva predložili v piatok do parlamentu poslanci za Slovenskú národnú stranu (SNS) Rafael Rafaj a Ján Slota. „Ide o úplne novú právnu normu smerujúcu k zvýšeniu podpory vlastenectva,“ povedal dnes pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Štát má podľa navrhovateľov vytvárať mechanizmy na podporu vlastenectva. Osobitnú pozornosť podpory majú mať ministerstvá školstva a kultúry, ďalej Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí a Matica slovenská. Zákon v ôsmich paragrafoch rieši výchovu k vlastenectvu na školách, zavádza nový inštitút „sľub vernosti Slovenskej republike“, zavádza podporu vlastenectva verejnoprávnymi médiami a aj orgánmi štátu a samosprávy.
Koalícia odmietla zmeniť vlastenecký zákon
5.11.2010 - Štátne symboly v každej triede budú naďalej povinné, rovnako ako výchova k vlastenectvu v školských osnovách. Časti koalície sa nepodarilo dostať zrušenie vlasteneckého zákona, prijatého Ficovou vládou, ani do druhého čítania. Šesť poslancov z SDKÚ a KDH zahlasovalo za návrh Branislava Ondruša (Smer), aby sa o novele nerokovalo.
Premiérka Iveta Radičová považuje zmenu Ficovho vlastenectva za potrebnú. Mohol by ju podľa nej navrhnúť príslušný minister.
Keby bol prezident zákon podpísal
Štátna hymna by znela pred zasadnutiami vlády, parlamentu a zastupiteľstiev a na verejných zhromaždeniach obcí či začiatku každého školského vyučovacieho týždňa. Zároveň by bola výchova k vlastenectvu zaradená do učebných osnov výchovno-vzdelávacieho procesu na všetkých školách. Štátne školy by boli povinné umiestniť v každej miestnosti, kde prebieha vyučovanie, štátny znak, zástavu, text štátnej hymny a preambulu Ústavy SR. To isté by malo platiť aj v miestnostiach, kde sa konáva rokovanie zastupiteľstiev. In: http://www.extraplus.sk/1093/vyjde-druhy-pokus
Vyjde druhý pokus?
Prezident SR Ivan Gašparovič vrátil do parlamentu zákon na podporu vlastenectva. Hlava štátu žiada zákonodarcov, aby pri opätovnom schválení normy posunuli dátum účinnosti z 1. apríla 2010 na 1. september 2010. Podľa prezidenta SR zákon v takom veľkom rozsahu, ktorý dáva povinnosti školám, obciam, mestám a aj iným inštitú­ciám, sa nedá k tomuto termínu realizovať. Ako prezident dodal, „už v prvý deň účinnosti tohto zákona by bol porušený". Pre­zident poprel, že by zákon vrátil na základe vôle či na základe odporúčania Smeru-SD.
Vlastenecký zákon požaduje od škôl štátne symboly
2. februára 2010 (WEBNOVINY) - O tom, či budú musieť školy zabezpečiť do tried štátne znaky, zástavy, texty hymny a preambuly Ústavy Slovenskej republiky, bude rozhodovať na stredajšom rokovaní kabinet premiéra Roberta Fica. Ministri totiž dostanú na stôl poslanecký návrh tzv. vlasteneckého zákona z dielne poslanca za SNS Rafaela Rafaja, ktorý túto povinnosť pre školy navrhuje. Podľa zverejneného materiálu k tomuto návrhu ministerstvo školstva, ktoré "má pod palcom" SNS a ministerstvo kultúry, ktoré riadi Smer-SD, odporúčajú, aby vláda s poslaneckým návrhom zákona na podporu vlastenectva súhlasila.
Rafaj obhajuje zákon o podpore vlastenectva
Sľub vernosti by mal povýšiť vstup mladého občana do zväzku so štátom. Vyhlásil to na pôde parlamentu predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj pri obhajobe návrhu zákona o podpore vlastenectva z dielne SNS. Podľa neho by žiaci začínali školský týždeň počúvaním štátnej hymny a poslanci na samosprávnej aj celoštátnej úrovni by pri nástupe do funkcie skladali vlastenecký sľub.
SR bude bývalým politickým väzňom pravidelne prispievať
Bývalí politickí väzni budú od budúceho roka dostávať k pravidelnému dôchodku príspevok 60 korún za každý mesiac, ktorý počas komunizmu strávili vo väzení. Na návrh predsedu poslaneckého klubu SNS Rafaela Rafaja to dnes schválil parlament. Predošlé jednorazové finančné odškodnenia politických väzňov bolo totiž podľa nich nedostatočné.
Poslanci bojujú za monopol
Poznámka na úvod: Denník SME síce píše v nadpise o „monopole“ pre Slovenskú poštu, ale išlo o legislatívnu úpravu na dodržanie zákona a termínu na uvoľnenie poštovej výhrady - tzv.liberalizačnej smernice EÚ, ktorú začali súkromní zahraniční doručovatelia so šesťročným predstihom obchádzať a brať lukratívny biznis najväčšiemu slovenskému zamestnávateľovi – Slovenskej pošte.
Podľa Rafaja prejde upravený zákon o zásluhách Andreja Hlinku
Národná rada SR prijme zákon o zásluhách Andreja Hlinku v podobe, ktorú predložili poslanci SNS s miernymi úpravami po rokovaní s vedením KDH a s SDKÚ-DS. Pre SITA to dnes povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. SMK podľa predsedu klubu Gyulu Bárdosa nepovažuje prijatie takéhoto zákona za potrebné. Rokovania s KDH podľa Rafaja pragmaticky smerovali k tej podobe textu zákona, ktorý predložila SNS.
Rafaj: Nezodpovedné súdy zastavíme zmenou ústavy
Jedným z dôvodov, prečo SNS uvažuje o ústavnej zmene, je zlá vynútiteľnosť práva a to tak v prípade drobnej kriminality, napríklad v okolí rómskych osád, ako aj vo veľkých kauzách. Proti nezodpovednosti súdov, ktoré prepúšťajú na slobodu už raz odsúdených mafiánov, ale aj politikov, ktorí zneužívajú imunitu, vysokým školám, ktoré za peniaze študentov produkujú neupotrebiteľné kádre, ale aj nekorektným novinárom je potrebné vytvoriť v legislatíve mechanizmy založené na ústavnej zmene.
Duray ocenil dobrý úmysel Rafaja a Slotu
Poslanci parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien sa zhodli v podpore návrhu zákona o príplatku k dôchodku pre politických väzňov.
BRATISLAVA 26. apríla (WEBNOVINY) - Poslanci parlamentného výboru pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien sa zhodli v podpore návrhu zákona o príplatku k dôchodku pre politických väzňov z dielne Rafaela Rafaja (SNS) v pléne.
SNS prešla ochrana monopolu Slovenskej pošty
17.2.2008 (SITA) - Parlament v piatok schválil návrh zákona o poštových službách od poslancov za SNS. Návrhom sa má zabezpečiť monopolné postavenie štátnej Slovenskej pošty na listy do 50 gramov. Patria sem napríklad účty od telekomunikačných operátorov. Poslanci za SNS Rafael Rafaj, Ján Slota a Ján ChrbetReklamaSlovanet jarná kampaň predložili návrh s tým, že chcú zabrániť alternatívnym poštovým operátorom, aby porušovali poštovú výhradu a preberali Slovenskej pošte najbonitnejších klientov.
Rafaj o Kosove: Nemôžeme dopustiť druhý mníchovský diktát
12.2.2007 (SITA) - Slovenská národná strana (SNS) už predložila do parlamentu avizovaný návrh deklarácie, ktorá sa týka budúceho štatútu srbskej provincie Kosovo. Ako uviedol dnes pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj, deklarácia má morálnu a politickú rovinu. "Nemôžeme dopustiť druhý ´mníchovský diktát´, keď medzinárodné spoločenstvo pristupuje fakticky k osamostatneniu provincie,"