Podľa Rafaja prejde upravený zákon o zásluhách Andreja Hlinku

Národná rada SR prijme zákon o zásluhách Andreja Hlinku v podobe, ktorú predložili poslanci SNS s miernymi úpravami po rokovaní s vedením KDH a s SDKÚ-DS. Pre SITA to dnes povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. SMK podľa predsedu klubu Gyulu Bárdosa nepovažuje prijatie takéhoto zákona za potrebné.

Rokovania s KDH podľa Rafaja pragmaticky smerovali k tej podobe textu zákona, ktorý predložila SNS. “Aj koaličná rada vyjadrila tomuto textu podporu, takže je zrejmé, že s KDH alebo bez neho zákon o Andrejovi Hlinkovi prejde,” povedal pre SITA Rafaj s tým, že vzhľadom na význam Hlinku rokoval s vedením KDH a text SNS mierne upravili – vypustili paragraf o tom, že konanie vedúce k poškodeniu dobrého mena Andreja Hlinku na verejnosti je možné postihnúť podľa zákona a mierne zmenili text, ktorý bude vyrytý pod Hlinkovou bustou – Andrej Hlinka sa zaslúžil o slovenský národ a Slovenskú republiku. “Toto je text návrhu zákona, ktorý by mal byť prijateľný pre celé politické spektrum,” povedal Rafaj s tým, že mu to signalizujú aj rokovania s SDKÚ-DS. “Očakávame podporu a korektnú diskusiu,” dodal Rafaj s tým, že text, s ktorým bude parlament ďalej pracovať, bude od poslancov SNS. Vyslovil preto nádej, že poslanci KDH svoj návrh textu zákona z rokovania parlamentu stiahnu. “Môžu vyjsť z čistým štítom, keď sa pripoja k nášmu mierne upravenému návrhu, ktorý môže byť všeobecne akceptovateľný,” dodal Rafaj.

Úspešnosť predbežných rokovaní o texte zákona potvrdil pre SITA aj predseda KDH Pavol Hrušovský. “KDH má záujem na prijatí zákona o Andrejovi Hlinkovi,” povedal Hrušovský. Z procesného hľadiska však predseda KDH nevidí dôvod na stiahnutie návrhu zákona z dielne poslancov KDH. “Isté však je, že dva zákony v jednej veci Národná rada prijať nemôže,” dodal Hrušovský s tým, že strane i jemu osobne ide o prijatie zákona. “Andrej Hlinka si nezaslúži nejakú agresívnu politickú bitku o uznanie jeho zásluh, preto chcem požiadať predstaviteľov všetkých politických strán, aby zodpovedne pristúpili k diskusii,” uzavrel Hrušovský.

Poslanci SMK podľa Bárdosa nebudú vystupovať ani k jednému z návrhov. “Náš názor je, že nie je potrebné prijať v Národnej rade takýto špeciálny zákon, preto nemôžeme podporiť a ani nepodporíme ani jeden z návrhov a ani prípadný spoločný návrh,” povedal Bárdos pre SITA s tým, že poslanci SMK nebudú vystupovať v rozprave, vystúpia maximálne formou faktických poznámok v prípade potreby. Postoj poslancov SMK k hlasovaniu o zákone bude podľa Bárdosa závisieť od rozpravy a rozhodnú sa až pred hlasovaním.

In: http://hn.hnonline.sk/slovensko-119/podla-rafaja-prejde-upraveny-zakon-o-zasluhach-andreja-hlinku-252804