Poslanci bojujú za monopol

Poznámka na úvod: Denník SME síce píše v nadpise o „monopole“ pre Slovenskú poštu, ale išlo o legislatívnu úpravu na dodržanie zákona a termínu na uvoľnenie poštovej výhrady – tzv.liberalizačnej smernice EÚ, ktorú začali súkromní zahraniční doručovatelia so šesťročným predstihom obchádzať a brať lukratívny biznis najväčšiemu slovenskému zamestnávateľovi – Slovenskej pošte.

SME, 14.11.2007 – Poslanci SNS tvrdia, že Slovenskú poštu ohrozuje nekalá konkurencia. Môžu na to vraj doplatiť občania vyššími cenami.

BRATISLAVA. Skupina poslancov SNS chce zabrániť nekalej konkurencii Slovenskej pošty. Zákon o poštových službách podľa nich umožňuje dvojitý výklad a alternatívnym doručovateľským firmám umožňuje poskytovať verejnosti aj tie služby, na ktoré má pošta zo zákona monopol.

Konkrétne ide o doručovanie zásielok do 50 gramov. Monopol na túto službu má Slovenskej pošte zaručiť zisk, ktorým zabezpečí univerzálnu poštovú službu pre firmy a obyvateľstvo.

Doručovatelia porušujú zákon

SNS tvrdí, že sa zákon obchádza. „Predovšetkým nám ide o občanov štátu,“ povedal predseda poslaneckého klubu SNS Rafaj. Ak podľa neho alternatívni doručovatelia oberajú Slovenskú poštu o zisk, doplatia na to ľudia vyššími cenami za poštové služby.

„Bohužiaľ, už tu funguje prax, že alternatívni doručovatelia si našli banky a iné inštitúcie s veľkým objemom zásielok do 50 gramov a chcú zobať tú lukratívnu čerešničku z balíka služieb Slovenskej pošty,“ povedal Rafaj. Nepovedal však, o ktorých doručovateľov ide.

Slovenská pošta podľa hovorkyne Andrey Pivarčiovej podala vo veci porušenia poštovej výhrady dva podnety na Poštový regulačný úrad. „Vzhľadom na to, že úrad o podnetoch ešte nerozhodol, nebudeme zverejňovať podrobnosti,“ povedala.

Podľa Laurenca Svitoka z expresnej doručovateľskej služby DHL treba povedať, že poštová výhrada je definovaná dvoma kategóriami. „Jedna, o ktorej sa hovorí, je hmotnostná – do 50 gramov. Druhá je cenová,“ povedal Svitok. Tá hovorí, že monopol Slovenskej pošty sa nevzťahuje na zásielky, ak sadzba za ich doručenie je 2,5­násobne vyššia, ako je tarifa Slovenskej pošty. Inými slovami, alternatívni doručovatelia môžu pracovať na tom istom trhu ako Slovenská pošta len za podmienky, ak si za doručovanie pýtajú viac.

Potom je na Poštovom regulačnom úrade, aby sledoval porušenia a vyvodil závery. „Pokiaľ ide o poštovú výhradu, nás sa netýka, pretože chráni úplne iný segment trhu,“ povedal Svitok. Podľa neho tu ide o populistickú neznalosť.

Problém je liberalizácia

Slovenská pošta sa podľa neho musí pripraviť najmä na liberalizovaný trh, keď stratí monopol na všetky typy služieb. „O tom je predsa liberalizácia,“ povedal Svitok. Podľa neho treba očakávať, že vznikne veľa lokálnych doručovateľov, ktorí budú doručovať zásielky lacnejšie ako Slovenská pošta.

„Skôr by som chápal, keby niekto brojil proti liberalizácii ako proti poštovej výhrade,“ povedal Svitok.

Slovenská pošta mala podľa pôvodného plánu prejsť na liberálny trh od januára 2009. Tento termín bol však orgánmi Európskej únie posunutý predbežne na január 2013. Liberalizáciu trhu budeme riešiť v roku 2013 povedal Rafaj. „Na Slovensku ju však niekto odštartoval so šesť­ ročným predstihom,“ myslí si.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/3585159/poslanci-bojuju-za-monopol.html#ixzz307kEFkcU