Senát v USA schválil pozmenený Vlastenecký zákon

Horná komora amerického Kongresu Senát v stredu presvedčivou väčšinou schválila pozmenený text protiteroristického Vlasteneckého zákona. Návrh v stočlennom Senáte podporilo 95 zákonodarcov, …

WASHINGTON 1. marca 2006 (SITA/AFP) – Horná komora amerického Kongresu Senát v stredu presvedčivou väčšinou schválila pozmenený text protiteroristického Vlasteneckého zákona. Návrh v stočlennom Senáte podporilo 95 zákonodarcov, štyria boli proti. Podľa väčšiny senátorov schválený text zohľadnil pripomienky kritikov, podľa ktorých zákon predstavoval hrozbu neprimeraného obmedzenia občianskych slobôd.

Platnosť kľúčových ustanovení Vlasteneckého zákona mala pôvodne uplynúť už k 31. decembru minulého roka. Zákonodarcovia predovšetkým z radov opozičných demokratov, ku ktorým sa pridalo aj niekoľko republikánov, však dvakrát odmietli žiadosť administratívy prezidenta Georgea Busha o trvalé uzákonenie protiteroristickej legislatívy a namiesto toho rozhodli o dočasnom predĺžení platnosti ustanovení zákona, naposledy do 10. marca.

Vlastenecký zákon, ktorý prijali v USA niekoľko týždňov po teroristických útokoch z 11. septembra, rozdelil americkú verejnosť aj politickú scénu. Podľa kritikov zákon, ktorý uľahčuje odpočúvanie a zhromažďovanie údajov o podozrivých osobách, neprimerane posilňuje kontrolu štátu a nezabezpečuje rovnováhu medzi občianskymi slobodami a efektívnym bojom proti teroristickej hrozbe.

In: http://www.24hod.sk/senat-v-usa-schvalil-pozmeneny-vlastenecky-zakon-cl10446.html