Vlastenecký zákon požaduje od škôl štátne symboly

2. februára 2010 (WEBNOVINY) – O tom, či budú musieť školy zabezpečiť do tried štátne znaky, zástavy, texty hymny a preambuly Ústavy Slovenskej republiky, bude rozhodovať na stredajšom rokovaní kabinet premiéra Roberta Fica. Ministri totiž dostanú na stôl poslanecký návrh tzv. vlasteneckého zákona z dielne poslanca za SNS Rafaela Rafaja, ktorý túto povinnosť pre školy navrhuje. Podľa zverejneného materiálu k tomuto návrhu ministerstvo školstva, ktoré “má pod palcom” SNS a ministerstvo kultúry, ktoré riadi Smer-SD, odporúčajú, aby vláda s poslaneckým návrhom zákona na podporu vlastenectva súhlasila. Zákon má podľa predkladateľov prehlbovať a udržiavať lojalitu občanov Slovenskej republiky voči štátu a pozdvihovať ich národnú identitu.

Patriotický zákon má byť podľa dôvodovej správy orientovaný na dorastajúcu mládež, “ktorej chýba jasné vedomie slovenskej identity a u ktorej sa prejavuje národné bezvedomie hraničiace s ľahostajnosťou, ktorú paradoxne médiá vystavujú na obdiv.” Podľa národniarov je tento stav “znesväcovaním základných hodnôt nášho štátu.”

Poslanci SNS navrhujú, aby sa pôsobnosť tohto zákona vzťahovala na fyzické osoby, ktoré sú občanmi SR. “Súčasne navrhujeme, aby pôsobnosti tohto zákona podliehali aj právnické osoby, štátne aj neštátne inštitúcie, ktoré pôsobia na území SR,” uvádzajú v dôvodovej správe poslanci. Ak zákon prejde aj v parlamente, začne platiť už 1. apríla. Noví poslanci parlamentu ako aj členovia nasledujúcej vlády tak budú podľa neho pred rokovaniami počúvať štátnu hymnu.

SITA, In: http://www.webnoviny.sk/slovensko/clanok/53421-vlastenecky-zakon-pozaduje-od-skol-statne-symboly/