Za kritikou zákona o štátnom jazyku v Bruseli je lobing maďarskej iredenty

9. júla 2009 (TASR) – Za dnešnou kritikou slovenského zákona o štátnom jazyku z úst nemeckého europoslanca Michaela Gahlera je jednoznačný lobing maďarskej iredenty v Bruseli, myslí si poslanec Národnej rady SR Rafael Rafaj (SNS). Tá už podľa neho začína v Európskom parlamente (EP) pôsobiť oveľa intenzívnejšie než predtým.
Je to dôsledok ostatných európskych volieb, tak ako dopadli,” povedal Rafaj pre TASR v reakcii na Gahlerove slová o tom, že zákon nie je v súlade s európskymi pravidlami a je diskriminačný voči menšinovým jazykom. Gahlerova reakcia podľa neho dokazuje, že ani na pôde EP nepochopili, že zákon o štátnom jazyku sa týka hodnoty a princípu občianskej integrácie, na ktorej by v prvom rade Európskej únii malo záležať. “Tento zákon sa vôbec netýka používania jazykov menšín,” zdôraznil Rafaj. Podľa neho argumentovať diskrimináciou je neadekvátne a Gahler preukázal, že je “posunutý výrazne mimo realitu”.
Rafaj predpokladá, že zdroj kritiky pochádza “od nášho južného suseda” a v Bruseli sa šíri hlavne z radov maďarských europoslancov. “Zasa si nemaľujme ružové okuliare, máme tam krajné šovinistické jadro Jobbiku, je tam výrazne zastúpená strana Fidesz a sú tam tradičné väzby na maďarskú loby v Bruseli. A týka sa to aj rumunských Maďarov” upozornil Rafaj. Podľa neho “svojho času iredenta používala na tieto aktivity” belgických či španielskych europoslancov, pričom “zjavne používali jednostrannosť dezinformácií voči Slovensku”.
Gahlerova kritika Rafaja prekvapuje, a to aj preto, že práve Nemecko používa v ústave termín “každý Nemec”. “Niektorí europoslanci z cudzích štátov si potrebujú prirátavať body na cudzí účet a pritom sa potvrdzuje, že pod lampou je najväčšia tma,” zdôraznil Rafaj. “Očakával by som, aby (Gahler, pozn. TASR) vysvetlil, či ‘každý Nemec’ zahŕňa aj etnické menšiny. Ja som tam etnické menšiny nenašiel. Tí, ktorí chcú kritizovať, nech sa najprv pozrú do zrkadla a na vlastné normy,” zdôraznil. Podotkol tiež, že Nemecko “úspešne zlikvidovalo” Lužických Srbov, ktorí sú dnes “už len relikviou”. Ako Rafaj dodal, chápe, že Rada Európy chce ochraňovať vymierajúce jazyky, ale určite medzi také nepatrí maďarčina. “Ja by som odporučil všetkým europoslancom, aby sa prišli pozrieť na juh Slovenska – aká je tam realita. Tam sa porušujú princípy samotnej charty, pretože na politickej aj spoločenskej úrovni sme konfrontovaní s neochotou používať alebo osvojiť si štátny jazyk,” tvrdí.
Podľa Gahlera slovenská vláda opäť ukázala, že nemá záujem o skutočné spolunažívanie etnických skupín v krajine, ani o rešpektovanie európskych hodnôt. Obhajoba tohto zákona zo strany slovenského premiéra Roberta Fica tvrdeniami o hrozbe z druhej strany Dunaja je podľa europoslanca bezprecedentná. “Pán Fico a jeho koaliční partneri ešte mentálne ani politicky nedorazili do Európy, zatiaľ čo predchádzajúca vláda kresťanských demokratov dokázala, že bezproblémové vzťahy medzi etnickými skupinami na Slovensku sú možné,” povedal.